Mekatro Mühendislik

Endüstriyel Otomasyon


Endüstriyel Otomasyon

Endüstriyel otomasyon çok geniş kapsamlı bir konu olmakla birlikte temel olarak makinaların ve proseslerin otomatik kontrolü olarak tanımlanabilir. PLC, HMI paneller ve scada kullanılarak tasarlanan otomasyon sistemleri ile insan hatası minimuma indirilerek müşterilerin kaliteli, hatasız ve minimum insan gücü ile tesislerini kontrol etmesi sağlanmaktadır. Mekatro Mühendislik, yapmış olduğu anahtar teslim uygulamalarda projelerin başından sonuna kadar aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.

Üretim Hattı Otomasyonu
Fabirka ve üretim tesislerinde ihtiyaç duyulan kesme, istifleme, boyama, delme, paketleme v.b. her türlü hattın otomasyon sisteminin ihtiyaçlar doğrultusunda projelendirilmesi, kontrol panolarının imali, sistem kontrol yazılımının uygulanması, testi, devreye alınması hizmetlerini ve mevcut hatların revizyon, modernizasyon uygulamalarını uzman teknik personellerimiz ile gerçekleştirmekteyiz.
Makine Otomasyonu
Demir çelik, madencilik, gıda, orman ürünleri, plastik ve kauçuk, otomotiv, kimya sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerde kullanılan makineler ve özel uygulamalar için müşterilerimizin her türlü otomasyon taleplerini değerlendirerek ihtiyaçlara çözüm üretmekteyiz. Makinaların Otomasyon panolarının imalatı, makine üzerindeki elektriksel enstrümanların montajı ve kablolanması, otomasyon sisteminin gereksinim duyduğu yazılımın hazırlanması ve devreye alınması hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.
Proses Otomasyonu
Proses otomasyonu, bir otomasyon sisteminde; sistemin tek merkezden kontrolü ve takibi, verilerin kaydedilmesi ve bu verilerin işlenmesiyle sistemin kontrolünde ve üretim planlamasında yapılacak değişikliklerin sağlanmasıdır. Proses otomasyonunda sistemin çeşitli noktalarında bulunan sensör ve diğer algılayıcıların topladığı verilerle birlikte sistem kontrol veri ve komutları ve diğer veriler uzun dönem kayıt altında tutulur. Bu veriler analiz edilerek sistem kontrol ve üretim planlamasında kullanılır. Enerji, yiyecek-içecek, ilaç, kimya, kağıt, çimento, plastik-kauçuk, cam, tekstil, metalurji, petrol ve yağ, su ve atık su tesislerinde proses otomasyonu önemli bir pay sahibidir.
Robotik Uygulamalar

Firmamız sanayi üretiminde kullanılacak olan her türlü robot uygulaması için projelendirme programlama ve entegrasyon konularında çözümler üretir.

Günümüzde üretim sektöründe birçok alanda robotlar kullanılmaktadır. Robotlar üretim hatalarını minimuma indirme, iş kazanlarını azaltma, sürdürülebilir ve sürekli üretim yapma, insan gücünü minimuma indirme gibi birçok faydalar sağlanmaktadır.

Faklı sektörlerde paketleme, kaynak, hat besleme, boya ve polisaj, v.b. birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Robotik uygulamalar çok geniş kapsamlı bir alana yayılmasından dolayı gerek tasarım gerek imalat aşamaların çok iyi bir planlama ve çalışma gerektirir.

Başarılı ve çok kapsamlı robotik uygulamalar ile firmamız talepleri en verimli şekilde karşılar ve hayata geçirir.
 

 Proje Aşamaları

Proje Tasarımı
Projeler elektrik proje tasarım programları kullanılarak proje sayfaları, malzeme listesi, kablo listesi, klemens planları gibi kısımlar oluşturularak hazırlanmaktadır.

Test

Sistemde kullanılacak olan kontrol panolarının uygun donanımının belirlenmesi, panoların dizaynı, iç montajının yapılması, atölye kumanda testlerinin yapılması ve saha testlerinin yapılarak sistemin hazır hale getirilmesi işlemleri gerçekleştirilmektedir.
PLC yazılımı – Operatör paneli (HMI) yazılımı – Scada yazılımı
Hazırlanan sistemin atölye testlerinin yapılması, tüm aşamaların gözden geçirilerek montaja hazır hale getirilmesi, panoların ve proses enstrümanlarının saha montajının yapılması işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Gerçekleştirilen tüm projelerde aşağıda belirtilen dokümanları hazırlamaktadır. – Elektrik projeleri – PLC programı yedeği – Operatör paneli programı yedeği – Scada tasarımı yedeği
Otomasyon sistemlerinde en önemli nokta proje tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde gerekli eğitim ve teknik desteğin en hızlı ve etkin şekilde sağlanmasıdır. Firmamız uyguladığı tüm projelerde müşterilerine gerekli eğitim ve teknik destek hizmetini sunmaktadır.